Szép kora nyári nap volt. Amolyan vakáció előtti hangulat. Éppen az egyetemi tanszékre igyekeztem, hogy beírassam az év végi jegyemet evolúcióbiológiából.
A tanár úr a leckekönyvemmel a kezében így szólt:
‒ Csak ebből az egy tárgyból lenne négyesed?
‒ Igen. ‒ Feleltem.
‒ Csaba, hagyjuk a p…..ba. ‒ És azzal a mozdulattal beírta az ötöst. (Bocsánat, de ez szó szerint így hangzott el.)
Így lettem kitűnő életemben először (és utoljára).
Egy másik hasonló élményem általános iskola hatodik osztályából való. Egyszer kaptam egy 5-ös dolgozatot kémiából. Na jó, azért többször is előfordult ilyen. Miután a tanár néni kiosztotta a dolgozatokat, észrevettem, hogy rosszul adta össze a pontjaimat. Mégsem érdemeltem jelest: 1 pont hiányzott.
Nem bírta el a lelkiismeretes egóm, hogy ezt szó nélkül hagyjam.
Összeszedtem hát minden bátorságomat és kimentem a tanári asztalhoz. Elmondtam a tanárnőnek (aki mellesleg az iskola igazgatója volt), hogy írja át a jegyemet, mert a pontjaim alapján nem érdemlem meg a jelest.
Ekkor így szólt:
‒ Csaba, mivel ilyen becsületes voltál, hogy szóltál, megkapod az ötöst.
Hihetetlen boldog voltam. Persze nem ezzel a céllal mentem ki a tanári asztalhoz, de jólestek a tanerő szavai. Ez egy olyan pillanat volt, amikor megtanultam, hogy az őszinteség kifizetődő is lehet.
Mindkét oktató nagyszerű tanár jellem volt, bár egyikük sem volt valójában a mentorom. De rengeteget tanultam tőlük nemcsak az adott szakterületen, hanem jellemben, hivatástudatban is.
Ebben a cikkben a mentorokról lesz szó. Azokról, akik nélkül sohasem jutnál el oda, ahol tartasz éppen. És a titkos mentorokról. Hogy kik ők, azt később árulom el.
Mentor legyek vagy mentorált?
Mindkettő. De komolyan!
Richard Koch szerint a pályád elején fontos néhány kulcsszövetségest gyűjtened magad köré:
- legyen egy vagy kettő mentorod, akikre felnézel, akik tapasztaltabbak nálad,
- legyen két vagy három társad, akik hasonló szinten állnak,
- és legyen egy vagy két Padavanod, ahol te vagy a mentor.
Kiindulásképp Koch azt javasolja, hogy készíts egy listát azokról, akik eddig segítettek neked, egyengették az utad. Aztán rangsorold őket egy 100-as skálán: aki eddig a legtöbbet segített, az jó eséllyel lehet a mentorod.
Koch szerint a legsikeresebb kapcsolatoknak 5 jellemzője van:
- Kölcsönös tisztelet
- Egymás társaságának keresése
- Közös tapasztalat
- Partnerség
- Bizalom
Ha ezekre figyelsz és önzetlenül, tudatosan építed ezeket a kapcsolatokat, akkor sokkal sikeresebb leszel.
Mentoraim
Kétféle mentort érintek itt: aki pro bono és aki fizetős szolgáltatásként segít neked. Ha megteheted és találsz arra érdemes jelöltet, akkor érdemes mindkét lehetőséggel élned.
Az első mentorom az előbbi kategóriába tartozik. Dr. Hufnagel Leventével az egyetem másodévében találkoztam először. Az Állatrendszertan gyakorlat vezetőjeként már akkor nagy hatással volt a gondolkodásomra. Két évvel később egy témakiírás kapcsán lett a témavezetőm. Ő az a típusú mentor, aki nem hajtja az embert, hanem elvárja, hogy önállóan dolgozz. Cserébe viszont lényegében korlátlan sávszélességet ad a fejében rejlő tudás „letöltéséhez.” Tényleg úgy éreztem magam, mint Neo a Mátrixban, amikor letöltötték neki a kungfu programot.
Levente lényegében minden héten saját családi házában fogadott személyes konzultációra. Saját eszközeit és mini-laborját is korlátlanul rendelkezésre bocsátotta nem egy hallgatójának, köztük nekem is.
Rengeteget segített a PhD-s éveim alatt is, annak ellenére, hogy hivatalosan nem ő volt a doktori témavezetőm. Ezért rendkívül hálás vagyok neki.
Természetesen az akadémiai vonalon a fiatal Jedi generáció kinevelése a kutatói utánpótlás-nevelés megszokott eszköze. És hosszú távon a mester is profitál a kapcsolatból. Számos közös cikkünk született. Ennek ellenére tisztelettel és hálával adózom első mentoromnak, akivel azóta is tartjuk a kapcsolatot és több ponton is befolyásolta a pályámat.
Saját útjával kapcsolatosan Levente így fogalmaz:
Eddigi életutam kiemelkedő lépései a hozzájuk kapcsolódó személyiségek által váltak mérföldkövekké, nélkülük nem az lennék, aki vagyok.
Leventén kívül voltak még mentoraim, akik segítették az utamat az akadémiai pálya elején: Dr. Szentesi Árpád, Dr. Zsuga Katalin, Berczik Árpád professzor és Dr. Dinka Mária feltétlen említést érdemelnek ebben a felsorolásban.
Második legjelentősebb mentorom már egy új életszakaszhoz köthető: ő Dallos Zoltán, az Alkalmazottból Vállalkozó c. könyv szerzője, az Üzlet & Utazás rendezvények szervezője. Zoli „hivatalos” mentorként foglalkozott velem. Vele építettük fel a Productivity95 jelenlegi portfólióját.
Zoli egyéni mentorprogramja alapjaiban változtatta meg vállalkozói gondolkodásmódomat. (Valójában nekem nem is volt ilyen előtte.) Mindaz, amit addig kapcsolatépítésről és marketingről hittem vagy tanultam, új értelmet nyert, új formát öltött. Pozitív energiáival, biztatásával átsegített a kezdeti nehézségeken. Köszönöm neki ezeket.
De van nekem néhány titkos mentorom is…
Titkos mentoraim
Titkos mentoraimnak tartom azokat a személyiségeket, akik ugyan nem foglalkoztak velem, ill. nem egyengették az utamat, de példaképként tekintek rájuk. Olyannyira, hogy felírtam őket az élettervembe.
Három ilyen mentorom van: kettő külföldi és egy magyar. Talán egyszer megnevezem őket, de most maradjanak homályban.
Ők olyan emberek, akiket régóta követek, de nem nevezném őket influencereknek. Valójában nem is azok. És egyébként is utálom ezt a szót. Mindegyikükkel az interneten találkoztam és elkezdtem követni a munkásságukat. Aztán később felvettem velük a kapcsolatot és néha levelezünk vagy beszélünk.
Említettem, hogy mindhármukat felvettem az élettervembe. (Persze ők nem tudnak erről. Ahogyan arról sem, hogy ők a titkos mentoraim. Talán egyszer elmondom nekik.) Mindhármuk életében vannak olyan szakmai és magánéleti dolgok, amiket szeretnék behozni a saját életembe is. Ezeket bullet pontokként felírtam az élettervembe, amit minden héten átolvasok.
Itt nem kell nagy dolgokra gondolni. Az egyik ilyen elem a listámon például egy saját podcast indítása. Többségük olyan dolog, amire még nem állok készen.
Emlékszem, amikor kitaláltam ezt a titkos mentor koncepciót, egy hideg téli este volt. Nagyon izgatott voltam. Gondold csak el: mindannyiunk életében vannak olyan személyek, akikre felnézünk, akikre példaképként tekintünk. Mégsem teszünk semmi mérhető lépést az irányba, hogy tanuljunk tőlük.
Ezzel a módszerrel egyszerűen feljegyzem azokat a tevékenységeket / szokásokat / eredményeket, amik az én életembe is átültethetők és pozitív változásokat hozhatnak. Rendszeresen átolvasom, alakítom ezt a listát: ezzel elültetem a gondolatmagot a tudatalattimban, mint Cobb (Leonardo DiCaprio) az Eredetben.
Joggal merülhet fel a kérdés: minek majmolom őket? Számomra ez nem arról szól, hogy utánozni akarom őket vagy pontosan olyan életet szeretnék, ami nekik van. Egyszerűen csak inspirálódom belőlük.
Neked van már mentorod?
Így visszagondolva, az életem merőben másképp alakult volna mentorok nélkül. A Koch féle modell (mentor, társ, mentorált) nagyon lenyűgöző. A mentor-mentorált kötelék egészen különleges dolgokat tanít mindkét félnek. Olyan utakat nyit meg, amire máskülönben sohasem léptél volna rá. Új gondolkodásmódot, új világképet adhat.
Neked van már mentorod?
Ha még nincs, akkor csatlakozz most a személyes hatékonyságnövelési mentorprogramhoz és építsük fel együtt az új napi rutinodat és saját hatékonyságnövelési rendszeredet!
Irodalom:
Richard, Koch (1999): The 80/20 Principle: The Secret to Achieving More with Less. Currency; Reprint Edition.
Fotó kredit: Felipe Correia, Unsplash